https://herbcio.pl

Szukaj filmu


Ebook
Reklamy


Polecane serwisy

Spektakl Pracowni Fizycznej z Łodzi ‘Zdarzenia’

Krakowski Teatr Tańca - Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie
 
zapraszają na spektakl
 
Pracowni Fizycznej z Łodzi
 
‘Zdarzenia’
 
6 kwietnia, godzina 19.00
Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie



Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie NCK bezpośrednio przed spektaklem. Rezerwacje przyjmowane są e-mailowo na adres krakowskiteatrtanca@o2.pl
 
Spektakl zostanie pokazany w ramach programu SCENA DLA TAŃCA organizowanego i finansowanego przez Instytut Muzyki i Tańca


Projekt:
Jacek Owczarek
 
Taniec:
Iwona Olszowska, Anna Piotrowska, Paweł Grala, Dawid Lorenc, Krzysztof Skolimowski
 
Muzyka:
SzaZa; Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki
 

 


Wykorzystując improwizację, Jacek Owczarek, Pracownia Fizyczna i muzycy Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski ( SzaZa ) stworzyli Zdarzenia porywające, których głównym tematem jest spotkanie, a największą siłą otwartość na nieoczekiwane. W Zdarzeniach w Nowohuckim Centrum Kultury wystąpią Dawid Lorenc, Paweł Grala , Krzysztof Skolimowski oraz gościnnie Iwona Olszowska i Anna Piotrowska.
 
Jacek Owczarek wypracował w ostatnich latach autorską metodę pracy nad improwizacją sceniczną, a jego praca doktorska na Akademii Muzycznej w Łodzi dotyczyła sposobów budowania wypowiedzi scenicznej poprzez improwizację.
 
"Do pracy nad spektaklem zaprosiłem piątkę tancerzy: Olę Ścibor, Agnieszkę Muczyń, Dawida Lorenca, Krzysztofa Skolimowskiego i Pawła Gralę. Projekt jaki rozpoczęliśmy z tancerzami dotyczył kontakt improwizacji jako metody pracy z ciałem oraz kontaktu w improwizacji. Problemy teoretyczne na jakie trafiłem wynikały z tego, że improwizacja odrzucając nie tylko przecież choreografię, ale i uprzedzanie, ukazuje kontakt jako ogołocony z kontekstu przestrzennego. Kontakt w improwizacji zdaje się dopiero jakoś tworzyć i umiejscawiać. W kontakt improwizacji ciału przypisane jest więc inne znaczenie. Improwizacja jest wystawieniem się na nieoczekiwane. Jak zatem nieoczekiwanego oczekiwać i czym jest to nieoczekiwane, jak możliwe jest spotkanie, czyli kontakt było przedmiotem naszej pracy.  Po dwóch miesiącach pracy spotkaliśmy się z SzaZą by wspólnie improwizować." –  Jacek Owczarek
 
Spektakl był grany od początku 2011 roku w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Białymstoku, w lipcu 2011 Pracownia Fizyczna została zaproszona do realizacji projektu Zdarzenia w Museums Quartier w Wiedniu, w którym wzięli udział gościnnie tancerze z Austrii i Węgier oraz międzynarodowy skład muzyków.
 

Prezentacja spektaklu Zdarzenia w Nowohuckim Centrum Kultury została dofinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla Tańca.
 
 
Jacek Owczarek - choreograf, tancerz, pedagog tańca, improwizacji i kontakt improwizacji. Od 1996 uczy tańca i kontakt improwizacji na warsztatach ogólnopolskich, międzynarodowych i kursach instruktorskich oraz w PPSKAK w Kaliszu. W latach 1994-2003 zatańczył w kilkunastu spektaklach Teatru Tańca ALTER Witolda Jurewicza. Brał udział w międzynarodowych projektach, współpracował z Teatrem Bretoncaffe w Warszawie oraz przy filmach Michała Tywoniuka i Darii Kopiec. Wiceprezes Fundacji Kino Tańca. Tworzył ruch sceniczny i występował w przedstawieniach teatralnych m.in. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Nowym w Łodzi. Od 2007 roku jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2007 roku założył w Łodzi grupę Pracownia Fizyczna. Prezes Stowarzyszenia MOVIN’ ŁÓDŹ.
 
Iwona Olszowska - tancerka, choreograf, pedagog tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji oraz improwizacji jako performance. Dyplomowany Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering. Kierownik artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca EST w Krakowie. Prowadzi zajęcia w Hurtowni Ruchu, krakowskiej PWST oraz w Bytomiu, na Uniwersytecie rzeszowskim, na kursach instruktorskich i warsztatach tańca w Polsce i za granicą / Ukraina, Anglia, Rosja /. Doświadczenia taneczne zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary. Kontakt improwizacji uczyła się od Andrew Harwooda, Peter Bingham, Ray Chung, Chris Aiken, Eckhard Muller, Joerg Hassman, Danny Lepkof, Milan Milana Kozanjka, Ka Rastler, Steve'a Bats'a, Tal Anvi, Jenny Hack, Pilobolus, Bill Young, Daniel Werner, Benno Voorhama, Yaniv Mintzer, Adriana Russi.  Obecnie tworzy choreografie autorskie solowe oraz dla zespołów /min. Polskiego Teatru Tańca oraz teatralne /min. dla Teatru Rozmaitości, Teatru Starego, Słowackiego w Krakowie/. Jako tancerka brała udział w projektach międzynarodowych. Tańczyła w USA, Kanadzie, Finlandii, Rosji, Anglii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Włoszech, Portugali, Czechach, na Ukrainie, Mołdawii. Otrzymała nagrody za choreografię oraz za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego /ArtsLink w Nowym Jorku/.
 
Anna Piotrowska – tancerka, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, fundator i prezes zarządu Fundacji Rozwoju Tańca (www.eferte.pl), założycielka teatru tańca „mufmi”  w Warszawie (dawniej Teatr Tańca „Dystans”, 1995). Zdobyła dyplom artysty – tancerza, przyznawany przez ZASP o i honorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorką ponad sześćdziesięciu choreografii. Do najbardziej znanych należą solowe n_nieporuszone, Misja_ka, Caffe Klatschen oraz Look 4 Faces zrealizowana na zaproszenie Śląskiego Teatru Tańca. Stypendystka British Council Awards 2004, w ramach którego przez dwa lata współpracowała z londyńskimi pedagogami tańca. Dwukrotna laureatka SoloDuo Dance Festival w Budapeszcie – za Misję_ka (2005) oraz (2008), wielokrotny gość i juror tego festiwalu. oraz organizator jego polskiej preselekcji. Poza pracą solową i z Mufmi, Piotrowska tworzy choreografie gościnne, jak te dla Polskiego Teatru Tańca: oraz  dla Duet Art. Of Theatre z Budapesztu. W roku 2010 otrzymała zaproszenie od Śląskiego Teatru Tańca do programu Dance Bridge 2010, w ramach którego zrealizowała dwie prace. Artystka wykłada również na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Piotrowska tworzy także opracowania ruchu w teatrach dramatycznych – współpracuje z reżyserem teatralnym Pawłem Kamzą.
 
Paweł Grala - tancerz, pedagog tańca, improwizator. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi – „pedagogika - resocjalizacja i profilaktyka społeczna” oraz Akademii Muzycznej w Łodzi – „choreografia i techniki tańca”. Należał do klubu tańca towarzyskiego „Tango” w Łodzi uzyskując taneczną klasę A, był tancerzem formacji tanecznej V6. Obecnie zajmuje się improwizacją ruchową, tańcem współczesnym i contact improwizacją należąc do Pracowni Fizycznej prowadzonej przez Jacka Owczarka. Prowadzi zajęcia i warsztaty z zakresu tańca współczesnego, body conditioning, kontakt improwizacji. Tancerz spektakli „a3” i "Re-akcja" (chor. Jacek Owczarek) i „Powyżej nieba” (chor. Witold Jurewicz). Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem V6 i Teatrem Dramatycznym w Warszawie ("Peer Gynt" w reż. P.Miśkiewicza ).
 
Dawid Lorenc - tancerz, choreograf, pedagog tańca współczesnego. W 2006 roku ukończył program Training Cycle w słynnej szkole Anny Teresy De Keersmaker Performing Arts Research and Training Studios (PARTS) w Brukseli. Od 1999r. związany z Teatrem Tańca Figiel prowadzonym przez Małgorzatę Lorenc. W latach 2003-06 tancerz Teatru Tańca Alter Witolda Jurewicza. Laureat nagród na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Stypendysta: Ministra Kultury 07`, European Commission 06’-07’, Flemish Community 08’ oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 10`. Był uczestnikiem międzynarodowej wymiany programu danceWEB 10`. Uczestnik wielu festiwali, warsztatów, projektów tanecznych oraz wymian w Europie i na świecie. Od 2008 pracuje z grupą Wima Vandekeybusa Ultima Vez w Brukseli. Członek stowarzyszenia Movin Łódź oraz Stowarzyszenia Połczyńskie Innowacje Kulturalne. Instruktor tańca współczesnego i improwizacji na warsztatach w całej Polsce. Współorganizuje Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego w Połczynie Zdroju.
 
Krzysztof Skolimowski – tancerz i pedagog tańca współczesnego. Absolwent wychowania fizycznego (AWF Łódź, 2005), dyplomowany instruktor tańca współczesnego (2005). W latach 2005–2008 choreograf Teatru Tańca V6 w Łodzi. Tancerz w spektaklach SlamOut i Śniące ciało (2005,Teatr Bretoncaffe z Warszawy), Flow (2006, koprodukcja Fundacji Kino Tańca, Starego Browaru w Poznaniu oraz Teatru Nowego Praga w Warszawie), Peer Gynt (2007–2011, Teatr Dramatyczny w Warszawie), Przed południem przed zmierzchem (2009, Teatr Nowy w Łodzi), Co byś zrobił gdybyś mógł zrobić to czego nie możesz zrobić (2007–2008, Teatr Tańca Alter), Orzech. Wiewiórka Grupy Artystycznej Koncentrat, w choreografii Rafała Dziemidoka i Jacka Owczarka (2010, koprodukcja Staromiejskiego Domu Kultury, Teatru Wytwórnia w Warszawie, Artstations Foundation w Poznaniu i Teatru Wielkiego w Poznaniu). Obecnie współpracuje z Pracownią Fizyczną Jacka Owczarka, tancerz w spektaklu Powyżej nieba. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty z tańca współczesnego, tańca nowoczesnego i jogi na terenie całej Polski. Reżyser i choreograf spektakli tanecznych Aquarius (Teatr V6 w Łodzi), Len (Pracownia Fizyczna), Droga Krzyżowa. Tworzy audycje taneczne przybliżające dzieciom, czym jest taniec. Dyplomowany instruktor tańca współczesnego i jogi. Zajmuje się także improwizacją. Od 2010 roku prowadzi wraz z Anną Skolimowską działalność pod nazwa Ananda.
 
SzaZa czyli duet Szamburski / Zakrocki. Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz  (www.szmery.com/galimadjaz) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach  jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych których nazw nie pamiętają. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, taoca współczesnego. Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim. Swoją muzyką w licznych projektach wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Toruniu, Galerię Zachęta, Filmotekę Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Francuski, Instytut Adama Mickiewicza, Akademię Sztuk Pięknych, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Polonia, Teatr Nowy i wiele innych. Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym  „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc (www.ladoabc.com) oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado,  środowisku którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalnośd muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. W roku 2009 obchodzili dziesięciolecie działalności artystycznej.
 
PRACOWNIA FIZYCZNA jest grupą założoną przez Jacka Owczarka w lutym 2009 roku w Łodzi. Głównym polem działania grupy jest taniec współczesny, improwizacja, kontakt improwizacja i proces twórczy. Grupa angażuje się również w akcje w przestrzeni miejskiej i realizuje spektakle plenerowe. Tancerze są również wykwalifikowanymi pedagogami tańca, którzy stale współpracują z teatrami i instytucjami kultury.
Grupa działa pod patronatem Akademii Muzycznej w Łodzi. Pracownia Fizyczna współtworzy stowarzyszenie Movin’ Łódź.

Reklamy
Oprogramowanie UrbiCMS 2007