https://herbcio.pl

Szukaj filmu


Ebook
Reklamy


Polecane serwisy

R.O.Z.G.R.Y.W.K.A.

R.O.Z.G.R.Y.W.K.A.
premiera: 19 maja 2012, Warszawa, Teatr Druga Strefa
reżyseria: Anna Piotrowska
kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Anna Piotrowska
muzyka: Michał Mackiewicz
kostiumy: Justyna Spaleniak
light & space: Anna Piotrowska



produkcja: Anna Piotrowska, eferte_FUNDACJA ROZWOJU TAŃCA
współprodukcja: KLUB DGW
współpraca: Teatr Druga Strefa
przedstawienie zostało zrealizowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnicy MOKOTÓW

Kolejna produkcja w kolekcji eferte firmowana nazwiskiem Piotrowskiej pt.: R.O.Z.G.R.Y.W.K.A. Tym razem został stworzony duet osobowościowy (Piotrowska & Bożek).
Inspiracją do stworzenia przedstawienia był obraz Fernanda Khnopffa pt.: Memories (Lawn tenis) z 1889 r. Obraz ten wywołuje poczucie napięcia i zawieszenia w milczącej rozgrywce pomiędzy kobietami.  
Gęstość erotycznych marzeń. Wyczytane tęsknoty nierozumianej miłości. Napięcie pomiędzy graczami wynika z pragnień, nie z chęci bezpośredniego starcia.  Zawieszenie niespełnionej miłości, erotycznego spodu zawartego w masie rozleniwionej kobiecości.  
Tenis – rozgrywka pomiędzy graczami, których zadaniem jest odbicie piłki rakietą ponad lub obok siatki na pole przeciwnika w sposób utrudniający jej odbiór.
Jak rozegrają grę zawodniczki Piotrowska & Bożek zaangażowane w  R.O.Z.G.R.Y.W.K.Ę ?
Zapraszamy na przedstawienie.






Anna Piotrowska
Dyplomowana tancerka, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca (eferte), założycielka "mufmi" w Warszawie. Zrealizowała ponad 60 przedstawień. Laureatka "SoloDuo Dance Festival" (Budapeszt 2005/2006), juror SoloDuo (2007-2010). Stypendystka British Council Awards 2004 - Young Polish Arts Entrepreneur. Producent przedstawień teatru tańca. Juror Doliny Kreatywnej programu TVP2 w dziedzinach taniec i animacja kultury. Pomysłodawca i koordynator wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych.
Występowała na scenach w Berlinie, Brukseli, Budapeszcie, Palermo, Sztokholmie, Kirkenes, Tornio, Hammerfest, Pradze, Bratysławie i w Polsce na najważniejszych festiwalach tańca współczesnego w Polsce (Warszawa, Bytom, Kalisz, Lublin, Gdańsk, Poznań, Białystok i in.). Wielokrotny gość festiwalu SoloDuo Dance Festival (Budapeszt 2005-2012). W lutym 2008 roku zrealizowała dwie autorskie produkcje dla Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu pt.: "farfalla" i "6 / 9" . Realizacja ruchu w teatrze lalek i w teatrach w Szczecinie, Krakowie, Legnicy, Zielonej Górze, Poznaniu i w Warszawie.
Gość programu APAP VI, advancing performing arts project. Współpracuje obecnie z Orkesztika Foundation w Budapeszcie, Perypezye Urbane Media Collective w Mediolanie w ramach projektu DanceMe, z Samovarteateret z Norwegii. Stała współpraca ze Śląskim Teatrem Tańca. Wykładowca na PWST, Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu i AHE w Łodzi.

 
…Ciało aktora jest dla Piotrowskiej budowania przestrzeni przedstawienia. Ruchome i w ruchu zatrzymane. Brak ruchu, ciało zatrzymane w przestrzeni, nieruchome tworzy kontekst dla partnerów. Stwarza  świat spektaklu.
Tym momentom, pozornego bezruchu, poświęca Piotrowska wiele uwag.
Reżyseria ruchu Anny Piotrowskiej opiera się na dwóch filarach – ciele aktora i mowie.  Piotrowska porozumiewa się z publicznością nie tylko mową ciała aktora - ruchem, ale i słowem.   Inaczej niż wielu choreografów zwraca wielką uwagę na wypowiedź.  Mówienie jest ruchem, oddychaniem. Piotrowska stara się, aby mówienie i gest wynikały z tożsamych emocji. Żeby wyprzedzały myślenie. Myślimy o kimś, lub o czymś z pragnieniem, tęsknotą, radością. Piotrowska wydaje się uważać, że najpierw pragniemy, tęsknimy - czujemy, potem myślimy. W pracy szuka poznania poprzez emocje. Taki sposób poznania  pozwala współczuć, a współczuć to głębiej poznać innego, przejąć się tym, co inny do mnie mówi, jego troską, jego biedami.
 I to - rozpoznanie inności, uruchamia ruch. Piotrowska szuka ruchu, który oczyszcza, by przyjąć ruch – myśl, partnera.
(Paweł Kamza: reżyser, dramaturg, scenograf, fotografik)


Aleksandra Bożek-Muszyńska
Tancerka, dyplomowany instruktor tańca współczesnego, laureatka wielu nagród teatralnych i tanecznych. Początkowo - przez prawie 10 lat - zajmowała się tańcem nowoczesnym w zespole "Klips" w Jastrzębiu Zdroju, następnie tańcem jazzowym  (3 lata - Kielecki Teatr Tańca) i ostatecznie została przy współczesnym (początkowo w Rybniku - "Navras", Grupa "Wahadło" i Krakowie – grupa "Hoplaaa"). W 2008 roku ukończyła instruktorski kurs kwalifikacyjny na instruktora tańca współczesnego. Obecnie związana z warszawskim teatrem "mufmi". Przedstawienia „mufmi”: „Bóg 8 Dnia”, „Usługi płatne, czyli cała Polska plecie dzieciom”, „fall(ing) ceil(ing)”, „przesunięcie”.  Twórca i współtwórca choreografii m.in.: „Coaching”, „Przaśny”, „Dystans”, „In Brief” i in.


Michał Mackiewicz

Sztuką zajmuje się od dziecka. Wychował się w rodzinie artystów i  w domu nauczył się malarstwa, rzeźby i rysunku. Uczył się również gry na instrumentach - gitara, kontrabas. Przed ukończeniem studiów w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa rozpoczął działalność artystyczną na profesjonalnym poziomie. Jako magister Zarządzania stara się wykorzystywać swoją wiedzę z zakresu organizacji pracy w działalności kulturalnej.  
Zajmuje się rozmaitymi dziedzinami sztuki. Łączy różne środki ekspresji: rzeźbę, klasyczne malarstwo olejne, rysunek, fotografię i grafikę komputerową. Zajmuje się również cyfrowym nagrywaniem i przetwarzaniem dźwięku, komponuje własną muzykę eksperymentalną. Korzysta z nowoczesnych i unikalnych technik oświetleniowych, projektuje i dokonuje montażu specjalistycznych reflektorów i projektorów efektowych.
Jego projekty to strefy artystycznego oddziaływania zaaranżowane światłem, dźwiękiem i obiektami przestrzennymi. Dzieła sztuki do wnętrza, których można wejść i samodzielnie eksplorować, multimedialne instalacje pobudzające różne zmysły.









D.E.A.L.P.L.A.Y.  /  R.O.Z.G.R.Y.W.K.A.

premiere: 19 May 2012, Warsaw, Teatr Druga Strefa
directed by: Anna Piotrowska
creation & performing: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Anna Piotrowska
costumes: Justyna Spaleniak
music: Michał Mackiewicz
light & space set: Anna Piotrowska

production: Anna Piotrowska, eferte_FUNDACJA ROZWOJU TAŃCA
cooproduction: KLUB DGW
cooperation: Teatr Druga Strefa
performance was financed by funds of Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnicę MOKOTÓW


D.E.A.L.P.L.A.Y.
The inspiration to create the performance was the painting of Fernand Khnopff "Memories (Lawn Tennis)" from 1889. This image evokes a sense of tension and suspension of the silent game between the women. The density of erotic dreams. Read out an incomprehensible longing love. Tension between the players according to the desires, not from a desire to direct clashes. Suspension of unrequited love, erotic underside lazy contained in the mass of femininity.
Tennis - a game between players whose job is to rocket the ball over or next to a grid on the opponent to obstruct its reception.
How the game will be played by Piotrowska & Bożek ?
Welcome to the game...

Reklamy
Oprogramowanie UrbiCMS 2007