https://herbcio.pl

Szukaj filmu


Ebook
Reklamy


Polecane serwisy

David Zambrano – tancerz wędrowny

David Zambrano – tancerz wędrowny.
Projekt „50 villages” w Małopolsce


W Krzeszowicach 25 lipca 2010, godz. 13.00
Park Bogackiego, ulica ParkowaPochodzący z Wenezueli, a mieszkający w Amsterdamie tancerz David Zambrano w
szczególny sposób świętuje swoje 50-lecie. Zamierza w ciągu roku odwiedzić 50 wsi i miasteczek na całym świecie i zatańczyć tam dla ich mieszkańców. Towarzyszą mu w tej wędrówce dwaj uczniowie: Horacio Macuacua i Edivaldo Ernesto. Tancerze odwiedzili już Kostarykę, Senegal i Koreę Południową. W dalszych planach jest Szwecja.

David Zambrano jest twórcą techniki tańca „Flying-Low”, w Polsce mogliśmy go oglądać na tegorocznym festiwalu „Malta” w Poznaniu.


Trzy małe miasta, cztery wsie i jedno osiedle w Małopolsce zaprosiły tancerzy do siebie.
Nie będą to jednak występy na scenie, zapowiadane plakatami i drukowanymi zaproszeniami. Tancerze chcą zaskoczyć swoją publiczność, dlatego zatańczą na podwórkach, na boisku, w parku i na rynku oraz na pustyni (Błędowskiej).

Wszędzie gdzie wystąpią, tancerze liczą na swoistą „wymianę darów” z publicznością. Za taniec należy się nauka jakiejś umiejętności, może to być gotowanie lokalnej potrawy, wyrób papierowych kwiatów czy nauka lokalnego tanca. W Krzeszowicach David wraz z tancerzami będzie uczył się fragmentów krakowiaka przy akompaniamencie heligonki.
Artyści w tym przedsięwzięciu nie są gwiazdami, które podziwia się na scenie przy okazji festynu. Są gośćmi, którzy przyjechali poznać swoich gospodarzy. Język mówiony w takich sytuacjach nie jest najlepszym medium, bo niby w jakim języku rozmawiać? Taniec, kostium, muzyka lepiej przekraczają granice kultur niż słowo. Do tego jeszcze czytelne na całym świecie gesty: podejmowanie gościa domowym jedzenie i noclegiem.


Po Małopolskich miejscowościach tancerze podróżować będą od 24 do 30 lipca. Odwiedzą po kolei: Kamienicę (pow. limanowski), Krzeszowice (pow. krakowski), Brzeszcze (pow. oświęcimski) oraz Wolbrom, Klucze i Chechło (pow. olkuski) i osiedle Łuczanowice w Krakowie.


Projekt „50 villages” wspiera Fonds Podium Kunstem (szczegóły: Małgorzata Haduch, malgorzata@gmail.com), koordynatorem trasy małopolskiej jest Małopolski Instytut Kultury www.mik.krakow.pl (szczegóły: Anna Miodyńska, miodynska@mik.krakow.pl).
Dokumentacja fotograficzna projektu: Anja Hitzenberger. Dokumentacja filmowa: Filip Molski.

Organizator spotkania w Krzeszowicach: Centrum Kultury i Sportu, ul. Walkowskiego 1, 12/ 282 14 65.

Małopolskie instytucje partnerskie w projekcie „50 villages” to:
Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach (www.kulturakrzeszowice.pl)
Centrum Kultury, Promocji i Informacji w Wolbromiu
Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy
Ośrodek Kultury w Brzeszczach
Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta
Stowarzyszenie Polska Sahara

Reklamy
Oprogramowanie UrbiCMS 2007